Przejdź do treści

POLREGIO z żelazną konsekwencją zapewnia Polakom coraz lepszy dostęp do dobrej kolei

Jest nam niezmiernie miło ponownie brać udział w tak istotnym wydarzeniu, jak Forum Wizja Rozwoju i zabierać głos w dyskusji podczas jednego z największych wydarzeń gospodarczych w północnej Polsce. Zarząd spółki Przewozy Regionalne aktywnie włącza się w tworzenie ważnego dla polskiej gospodarki oraz biznesu dyskursu wokół rozwoju transportu w Polsce.

– CO  JUŻ ZMIENILIŚMY –

8 maja 2019 r. podczas konferencji POLREGIO #żelaznakonsekwencja przedstawiliśmy sukces gigantycznej transformacji, której dokonano w spółce w latach 2014-2018. Od momentu powstania w 2001 r. Przewozy Regionalne borykały się z wieloma problemami i dopiero objęcie w 2015 roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu większościowego pakietu udziałów pomogło we wdrożeniu skomplikowanego planu restrukturyzacji zakładającego głębokie przemiany we wszystkich sferach działalności przewoźnika.

Przez niemal cztery lata z żelazną konsekwencją dążyliśmy do realizacji założonych planów. Poza najbardziej widocznymi zmianami, czyli największymi w historii zakupami oraz modernizacją taboru zwiększającymi komfort podróży, dokonaliśmy zmiany w obszarach, z którymi pasażerowie nie mają styczności, ale które również mają wpływ na odbiór przewoźnika – od systemów informatycznych, inwestycji w zakłady utrzymania i modernizacji taboru, nowoczesne systemy zakupu biletów czy szkolenia pracowników.

– PRZYSZŁOŚĆ POLREGIO I TRANSPORTU KOLEJOWEGO –

Jesteśmy przekonani, że kluczem do efektywnego pasażerskiego transportu w tak dużym kraju jest efektywne wykorzystanie infrastruktury kolejowej, wspieranej przez połączenia autobusowe – tam, gdzie kolej nie dociera.  Będziemy wytrwale pracowali nad likwidacją białych plam transportowych na mapie Polski, a także przeciwdziałali wykluczeniu komunikacyjnemu, zawierając sojusze z przewoźnikami autobusowymi, opracowując wspólną ofertę dla pasażerów z lepszą synchronizacją pociągów i autobusów.

Komfort pasażerów jest dla nas kwestią priorytetową. Pierwszy etap zakupów nowego taboru oraz modernizacji istniejących składów już za nami, ale to dopiero początek nowej drogi. Liczymy na możliwość skorzystania z europejskich funduszy na zakup taboru w ramach nowej europejskiej perspektywy. Tymczasem Przewozy Regionalne zainwestowały we własne zaplecze serwisowe, dzięki któremu możemy samodzielnie modernizować nasze pojazdy, wprowadzając takie udogodnienia jak klimatyzacja, kąciki małego podróżnika, bezprzewodowy Internet czy ładowarki indukcyjne.

Przed nami kolejne przetargi oraz planowane nowe połączenia. Chcemy zdobywać dalsze kontrakty na przewozy regionalne, ale także wprowadzamy nowe usługi i połączenia komercyjne. Na majówkowy weekend uruchomiliśmy połączenie Łódź – Warszawa – Gdynia w bardzo atrakcyjnej cenie, ruszyły pierwsze pociągi superREGIO z nowej kategorii komercyjnych międzywojewódzkich połączeń Spółki.

– CO TERAZ –

Wierzymy, że siłą napędową Spółki jest ciągły i nieprzerwany rozwój, który pomaga nam w budowaniu dobrych relacji i dobrej kolei. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża dziś około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie, które zatrzymują się na ponad 1800 stacjach. Jesteśmy największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce z 26% udziałem w rynku. Każdego roku z usług POLREGIO korzysta ponad 81 mln pasażerów.

Serdecznie zapraszam Państwa do dyskusji w ramach prelekcji Strategia transportu dla Polski oraz Rozwój infrastruktury kolejowej, w której wraz z innymi ekspertami będę miał przyjemność poruszyć najważniejsze i najbardziej aktualne kwestie z zakresu działalności spółki oraz przyszłości transportu kolejowego w Polsce.

Krzysztof Zgorzelski,

Prezes Zarządu Przewozy Regionalne Sp. z o.o.